krunica

(kliknite na sliku za uvećani prikaz)

Križić:
- U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
- Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet umro i pokopan; sašao nad pakao, treći dan uskrsnuo od mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desna Boga Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu Crkvu katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni. Amen.

1. zrno od križića:
- Oče naš, koji jesi na nebesima, sveti se ime Tvoje. Dođi kraljevstvo Tvoje. Budi volja Tvoja, kako na nebu tako i na zemlji. Kruh naš svagdanji daj nam danas i otpusti nam duge naše, kako i mi otpuštamo dužnicima našim, i ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla. Amen.

2. zrno od križića
- Zdravo, Marijo, milosti puna, Gospodin s Tobom. Blagoslovljena Ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe Tvoje, Isus, koji neka nam umnoži vjeru. Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na času smrti naše. Amen.

3. zrno od križića
- Zdravo, Marijo, milosti puna, Gospodin s Tobom. Blagoslovljena Ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe Tvoje, Isus, koji neka nam učvrsti ufanje. Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na času smrti naše. Amen.

4. zrno od križića
- Zdravo, Marijo, milosti puna, Gospodin s Tobom. Blagoslovljena Ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe Tvoje, Isus, koji neka nam usavrši ljubav. Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na času smrti naše. Amen.

5. zrno od križića
- Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu. Kako bijaše na početku, tako i sada i vazda i u vijeke vjekova. Amen.
- O, moj Isuse, oprosti nam naše grijehe, očuvaj nas od paklenoga ognja, dovedi u raj sve duše, osobito one kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.

6. zrno od križića (obično je malo drugačije, istaknuto)
Slijedi 5 desetica (5 nizova po 10 zrna, odvojenih jednim malo drugačijim, istaknutim zrnom ili zrnom u drugoj boji).

1. desetica - uz svako zrno molimo:
- 1. otajstvo (ponedjeljak i subota - Radosna otajstva, utorak i petak - Žalosna otajstva, srijeda i nedjelja - Slavna otajstva, četvrtak - Otajstva svjetla)
- Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike sada i na času smrti naše. Amen.
Zrno između prve i druge desetice

2. desetica - uz svako zrno molimo:
- 2. otajstvo
Zrno između druge i treće desetice

3. desetica - uz svako zrno molimo:
- 3. otajstvo
Zrno između treće i četvrte desetice

4. desetica - uz svako zrno molimo:
- 4. otajstvo
Zrno između četvrte i pete desetice

5. desetica - uz svako zrno molimo:
- 5. otajstvo
Završetak krunice (zrno iza 5. desetice)
- Može se ponoviti posveta Isusu: - Isuse, to je tebi za ljubav, za obraćenje grešnika i kao naknada za uvrede koje se nanose Bezgrešnom Srcu Marijinu.
- Zdravo Kraljice, Majko milosrđa, živote, slasti i ufanje naše, zdravo! K Tebi vapijemo prognani sinovi Evini. K Tebi uzdišemo tugujući i plačući u ovoj suznoj dolini. Svrni, dakle, Zagovornice naša, one svoje milostive oči na nas te nam poslije ovoga progonstva pokaži Isusa, blagoslovljeni plod utrobe svoje. O blaga, o mila, o slatka Djevice Marijo.

RADOSNA OTAJSTVA
1. Koga si, Djevice, po Duhu Svetom začela